صفحه ها
دسته
دانلود
وبلاگ دوستان
پیوندها
وبلاگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 384766
تعداد نوشته ها : 571
تعداد نظرات : 506
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
 

یک استاد دانشگاه با اشاره به نتیجه پژوهش « گوردون میلتون » جامعه شناس حوزه دین در کشورهای اروپایی و آمریکایی در مورد گسترش فرقه های نوظهور گفت : طبق تحقیقات میلتون حدود دو هزار دین جدید در اروپا و به همین تعداد در آمریکا از دهه های 1960 و 70 میلادی به بعد شناسایی شدند که تعداد اندکی از آنها با هم مشترک بودند . این آمار مربوط به سالهای 1999 است و به طور قطع این آمار طی این سالها افزایش یافته است به گونه ای که گفته می شود هم اکنون روزانه دو تا سه دین در دنیا ایجاد می شود.
به گزارش پرچم این پژوهشگر حوزه ادیان تصریح کرد : برخی از این ادیان قرائت های تازه ای از همان ادیان گذشته هستند و فهم جدیدی از بودائیت مسیحیت و... درست کردند و برخی دیگر از تلفیق دو یا چند دین به وجود آمده اند. مظاهری سیف ادامه داد : این فرقه ها آموزه های ادیان را در نظر گرفتند اما بر اساس نظریات جدید روانشناسی دین جدیدی ایجاد کردند. استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد : ادیان سنتی و کهن در راستای معرفت و بندگی و پرستش یک منبع قدرت به وجود آمده بودند اما هدف معنویت های جدید رسیدن به آرامش و شادی و موفقیت هاست .
این استاد حوزه با اشاره به حضور این جریانها در فضای ایران گفت : یکی از مهمترین این جریانات که در ایران مورد توجه است جریان « پائولوکوئیلو » است که به شدت تحت تاثیر عرفان یهودی و عنصر سحر و جادو است . وی روح کیهانی افسانه شخصی نوای درون عشق و... را از جمله مهمترین کلید واژه های این نظام مفهومی دانست و افزود : بیشترین تاثیرگذاری چنین افکاری مانند شیطان پرستی در دوره های راهنمایی و متوسطه و به ویژه در دختران اتفاق می افتد زیرا در این سنین گرایش دختران به مطالعه بیشتر می شود.
وی به رمان های « پائولوکوئیلو » اشاره کرد و گفت : نویسنده این کتاب به صورت نامحسوس افکار و مذاهب منحرف را در کشور رواج و گسترش می دهد. وی افزود : پدیده دین های نوظهور پدیده ای نیست که بتوان آن را به راحتی تعطیل کرد زیرا پدیده ای کاملا جهانی و به عبارتی دیو هزار سر است

دسته ها : مذهبی
X